Pdf Kitaplık

Bir Rol Yaratmak - Konstantin S. Stanislavski Pdf Kitap indir
Hemen İndir

Bir Rol Yaratmak - Konstantin S. Stanislavski Pdf Kitap indir
'Sahne üzerinde yaratıcı bir çalışma yürütmek isteyen bir oyuncu, karşılaşacağı engellerin üstesinden nasıl gelebilir' sorusuna cevap arayan bu kitap, Bir Aktör Hazırlanıyor ve Bir Karakter Yaratmak'tan sonra Stanislavski'nin üçlemesinin son halkasını oluşturuyor.
Stanislavski bize bir oyunun öyküsünün oyuncu açısından nasıl tekrar ele alınabileceğini, bir oyunun ve rollerinin, zihinsel ve sanatsal analizi birbirine karıştırmamaya özen göstererek nasıl analiz edilebileceğini gösteriyor. Yazarın sözcüklerine hayat verecek içsel bir yaşam yaratmak için mantıksal bir altmetnin nasıl oluşturulacağını öğretiyor. En önemlisi de, rolün gerektirdiği duygulara yakın duyguları uyandırmak için kişinin kendi deneyimlerine nasıl başvuracağını aydınlatıyor.
Bir Rol Yaratmak - Konstantin S. Stanislavski Pdf Kitap indir

Konstantin Sergeyeviç Alekseyev Stanislavski (1863-1938) Rus tiyatro adamı; tiyatro yönetmeni, tiyatro yöneticisi, oyuncu, eğitmen, kuramcı. 1877'de amatör olarak oyunculuğa başladı. F. P. Komisarjevski'nin yönetimi altında vodvillerde, operetlerde, dramlarda ve komedilerde oynadı. Oyun yazarı ve oyunculuk yönetmeni Nemiroviç-Dançenko ile birlikte Moskova Sanat Tiyatrosu'nu kurdu (1898); daha sonra bu tiyatroya bağlı olarak 1913 ve 1922 yılları arasında toplam dört oyunculuk stüdyosu çalışması yaptı; Devrim sonrasında Bolşoy Tiyatrosu'nda operalar sahneledi; Moskova Sanat Tiyatrosu ile ABD gezisine çıktı (1922-1924); SSCB Halk Sanatçısı olarak payelendirildi (1936).
Başlıca sahnelemelerinden bazıları: Çehov'dan Vanya Dayı-1899, Üç Kızkardeş-1901, Vişne Bahçesi-1904; Ibsen'den Hedda Gabler-1899, Bir Halk Düşmanı-1900; Gorki'den Küçük Burjuvalar-1902, Ayaktakımı Arasında-1902; Shakespeare'den Hamlet-1911, Othello-1932; Moliére'den Hastalık Hastası-1913, Tartuffe-1939; Dostoyevski'den Stepançikov Köyü-1917; Tolstoy'dan Yaşayan Ölüler-1911; Bulgakov'dan Turbinlerin Yaşadığı Günler-1927, Ölü Canlar-1932; Materlinck'ten Mavi Kuş-1908.
Güneş bir spot lambası Bir Rol Yaratmak - Konstantin S. Stanislavski Pdf Kitap indirgibi onları takip ediyor, kızgın ışığıyla her şeyi ışıl ışıl aydınlatıyordu. Ellie omuzlarının ve ensesinin, burnunun ucunun ve kızıl saçlarının bittiği yerde alnının kızıştığını hissedebiliyordu. Limandan ayrılalı iki saatten uzun bir zaman olmuştu ve hâlâ akıntıyla birlikte öylece yol alıyorlardı.
Graham şimdiden yanmaya başlayan alnını kaşıdı. Yanına güneş kremini almayı unutmuştu ve suları da bitmişti şimdi. Arada bir motorları yavaşlatıp geçen bir tekneye el ediyor ve aralarındaki masmavi boşluğun diğer yanından teknede-kilere yolu soruyorlardı. Bazen birileri cevap veriyordu -en fazla yarım saatlik yol var ya da en fazla üç-dört kasaba sonra gibi- ama bazen sadece boş bakan gözlerle ve en ufak bir fikri olmayanların silkilen omuzlarıyla karşılaşıyorlardı.
Ellie içinde bir paraşüt gibi bir kabarıp bir sönen endişeyi bastırmaya çalışıyordu. Henley’e geri dönüp yıldızlı plastik bardaklarda pembe limonatalar içmek istiyordu. Ama bu işe kalkışacaksa -ki buna mecburdu ve sadece para için değil, senelerdir üzeri örtülmüş, dillendirilmemiş diğer her şey için de- bunu şimdi yapmak zorundaydı.
Arkasında tıkır tıkır bir ses duydu. Eli dümenin üzerinde, Graham’a döndü. Kaşlarını çatmış şekilde gösterge panelinin üzerindeki küçük kadranlara bakıyordu. Sonra parmağını kaldırıp yine gösterge paneline 
Bir Rol Yaratmak - Konstantin S. Stanislavski Pdf Kitap indir
Sayfa Sayısı: 297
Baskı Yılı: 2009
Dili: Türkçe
Yayınevi: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi


(Not: İndirmek İçin Tıkladığınızda; 5 Saniye Bekleyip Reklamı Geç'e Tıklayıp İndirebilirsiniz)


Bir Rol Yaratmak - Konstantin S. Stanislavski Pdf Kitap indir TIKLA!
Bize en büyük desteği yorum yaparak sağlayabilirsiniz.
Ayrıca paylaş butonlarını kullanmayı ve kırık linkleri bize bildirmeyi unutmayın