Pdf Kitaplık

Marsta Bir Antropolog - Oliver Sacks pdf indir
Hemen İndir
2015-06-11 20-39-11 Yandex.Disk - Google Chrome
1933 doğumlu, nöroloji ve psikoloji profesörü Oliver Sacksın bütün yapıtlarını yayımlayan YKY şimdi de Marsta Bir Antropologu Türk okuruna sunuyor.
Oliver Sacks Marsta Bir Antropologda, normal ile patolojik olan arasındaki ayrımı belirleyen ölçütlerin kişinin yaşamı mercek altına alındığında görece nasıl değişkenlik gösterdiğini gözler önüne seren, dudak uçuklatıcı yedi farklı yaşam öyküsünü aktarıyor.
Kişinin normal dışı davranışlarının kişiye özgü bir yaşamsallık kazanması ve varoluşunu ele geçirmesiyle yakından ilgilenen Oliver Sacks basmakalıp bir nörolog olarak değil yerine göre bir nöro-antropolog kimliğiyle ama asıl beynin işlevlerine, zihnin işleyişine ve bilişsel süreçlere odaklanan meraklı bir doktor kimliğiyle vakalara yaklaşır, normalin çemberinden dışa fırlatılmış bu insanların gerçek öyküsüne kafa yorar: Bilimsel çıkarımlarını, bilimin tıkandığı noktaları, gözlemlerini bir "hastalık raporu" kuruluğunda ya da akademik bir dilin soğukluğuyla değil bilim insanı ciddiyetiyle, yer yer kendisini de hastanın yerine koyarak, okurla bir bilim güncesi sıcaklığında paylaşır.
Marsta Bir Antropolog pek çok roman yazarına parmak ısırtacak türden, edebiyatçıların kıskanarak okuyacakları, gerçeği kurguya değişmeyen bir yaşam kullanma kılavuzu.
Okur Oliver Sacksı kitaplarından olduğu kadar, yazdıklarına ve incelediği vakaların odağında aktardığı gerçek yaşamöykülerine sinemanın yakın ilgisi nedeniyle filmlerden de (izleyici gözüyle) aşina. Sacksın Uyanışlar kitabı aynı adla sinemaya uyarlanmış (1990), film özellikle Robert de Niro ve Robin Williamsın başarılı oyunculuklarıyla sürüklediği senaryosuyla izleyiciyi derinden etkilemişti. Marsta Bir Antropologda yer alan öykülerden "Görmek ve Görmemek" (At First Sight, 1999), "Son Hippie" (The Music Never Stopped, 2011) de filme alındı. Ayrıca "Marsta Bir Antropolog" denemesinde adı geçen Temple Grandinin hayatını anlatan, Mick Jacksonın yönettiği Temple Grandin (2010) de beyaz perdeye aktarıldı.

Sayfa Sayısı: 324
Baskı Yılı: 2011
Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

>>> Tıkla indir<<<

Tıkla İndir

PDF-Kitap-indir-300x68
(Not: İndirmek İçin Tıkladığınızda; 5 Saniye Bekleyip Reklamı Geç'e Tıklayıp İndirebilirsiniz)


Marsta Bir Antropolog - Oliver Sacks pdf indir TIKLA!
Bize en büyük desteği yorum yaparak sağlayabilirsiniz.
Ayrıca paylaş butonlarını kullanmayı ve kırık linkleri bize bildirmeyi unutmayın