Pdf Kitaplık

Yalnızlık Şarabı - irene Nemirovsky ePub PDF e-Kitap indir
Hemen İndir

İrene Nemirovsky - Yalnızlık Şarabı ePub eBook Download PDF e-Kitap indir
İrene Nemirovsky - Yalnızlık Şarabı PDF ePub eKitap indir

Fransız Suiti'nin yazarından muhteşem bir roman!

Yalnızlıktan özgürlüğe... Şarap kadar buruk ve tatlı bir yaşamın romanı..

Yalnızlık Şarabı, 1942 yılında Nazi dehşetiyle yarım kalan başyapıt Fransız Süiti'nin yazarı Irène Némirovsky'nin bir başka önemli eseri. Roman, sıra dışı kahramanı Hélène'in hikâyesini anlatırken, arka planına Birinci Dünya Savaşı ve Rus Devrimi gibi tarihin önemli perdelerini yerleştiriyor.

Paris'teki Yahudi bir Rus mülteci ailesinin kızı olan Hélène, genç metreslerinden, süslenip püslenmekten başka bir şeyi önemsemeyen bencil annesi ve bütün bunları görmezden gelen pısırık babasının arasında sevgisizliğe mahkûm bırakılmış bir genç kız. Ama az rastlanılan türden bir zekâ ve duyarlılıkla hayatı ve kendini keşfederken, yalnızlığını özgürlüğe dönüştürmeyi de başarabilen bir genç kız...

Yaşam öyküsü ve eserleriyle 20. yüzyılın en trajik edebi figürlerinden biri olan ve Tolstoy gibi ustalarla karşılaştırılan Némirovsky'nin Yalnızlık Şarabı, okuyuculara her şeye rağmen cesaret ve özgürlükten, daha da önemlisi "kendi" olmaktan vazgeçmemenin güzelliğini bir kez daha hatırlatacak, "şarap" tadında bir roman.

Zor bir eğitim üzerine muhteşem bir roman. Romanın son sahnesi neredeyse Némirovsky'nin Auschwitz'deki sonu kadar tüyler ürpertici...
-Patrick Besson-

Némirovsky'nin ufku Tolstoy'unki gibidir: İnsanı ve onun narin varoluşunu yakından tanıyan yazar bunları etkileyici, sabırlı ve katı bir dürüstlükle bir araya getirmiştir...
-Oprah Magazine
(Tanıtım Bülteni)

Brynne bana doğru, "Okyanusu duyabiliyorum," dedi. Eliyle hafifçe ensemi okşuyor, hoş, çiçeksi kokusuyla beni deliye çeviriyordu.
"Hı hı." Gözlerini açması için kusursuz olduğunu hissettiğim bir yerde durdum. "Tamam, varış noktamıza ulaştık, Bayan Blackstone. Seni yere bırakacağım, böylece tam etkisine kapılabilirsin." Kendi başına ayakta durması için onu yere bırakmadan önce uyardım. Yüzünü eve doğru çevirdim ve gözlerini ellerimle nazikçe kapattım.
"Bakmak istiyorum. Burada mı uyuyacağız?"
"Ne kadarının uyumak olacağından emin değilim... ama bu akşam burada olacağız." Başının arkasına bir öpücük kondurdum ve ellerimi çektim. "Senin için, güzelim. Artık gözlerini açabilirsin."
Yumuşak bir sesle, "Stonevvell Court," derken girişten çatıya kadar aydınlatılan büyük eve baktı. "Buraya geldiğimizi düşünmüştüm. Buraya yürürken denizin kokusunu ve çakılların sesini tanıdım. Öyle güzel ki. Ben... Ben gerçekten burada durduğumuza inanamıyorum." Kollarını açtı. "Bunu kim yaptı, Ethan?"
Hâlâ anlamıyor. Ellerimi arkasından omuzlarına koydum ve boynunu öptüm, dudaklarımı tenine dokundurma ihtiyacım o an için bana hükmediyordu. "Çoğunlukla Hannah," diye mırıldandım. "Benim için uzun mesafeli bir mucize gerçekleştirmeye çalıştı. Sanal buluşmalara ve yasal belgelerdeki elektronik imzalara şükürler olsun."
"Ne?" Güzel yüzündeki şaşkın ifadeyle bana bakmak için döndü. Onu şaşırtmaya bayılıyordum ve şu ana kadar, bu onu memnun edecek bir şey gibi görünüyordu. Brynne'i mutlu etmek beni mutlu ediyordu. Hikâyenin sonu. Son aylarda ikimiz de Kalp Kırıklığı Oteli'nin resepsiyonunda ikinci ve üçüncü vardiyaya kalmıştık ve o ıstırabın birazını dindirmenin zamanı geldi de geçiyordu. En azından ben durumu öyle değerlendiriyordum.
"Bu akşam ev bizim," dedim. Sarhoş edici kokusunu biraz daha içime çekerken ipeksi bir kıvırcık saç tutamını kulağının arkasına sıkıştırdım ve kendime bunu gerçekten yaptığımızı kabullenme ve gönül rahatlığı duyma iznini verdim. Gerçekten başarmıştık. Hayatta kalmış ve şu anda, buradaki noktaya ulaşmayı başarmıştık.
Evliydik. Karı ve koca. Bebek yoldaydı. Kırsaldaki devasa bir evin sahipleriydik. Tüm bunların benim adımın altına yazılabileceğine inanmak güçtü, doğru. Fakat burada durmuş, somut kanıta bakıyordum.
Bir şey kesindi. Hepsini istiyordum. Hiç şüphesiz. Sadece birini değil.
Hepsi benim.
Brynne altdudağım beyaz dişlerinin arasına çekti ve ısırdı. Bunu yaptığında oluşan görüntüye karşı iniltimi bastırmak zorunda kaldım. O şehvetli ağız... O ağzın üzerimde olmasına ihtiyacım vardı. Fena halde. Önümüzdeki saatlerin nasıl olacağıyla ilgili pornografik görüntüler aklımda dolanırken o yumuşakbir şekilde konuştu. "Pekâlâ, sanırım kız kardeşin başarmış ve daha fazlasını yapmış. Nefesimi kesiyor Ethan. Burası düğün gecemizi geçirmek için kusursuz bir yer... Benim için bundan daha müthiş bir şey olamaz."
"Sen daha müthişsin." Yüzünü ellerimin arasına alıp öne doğru eğildim. Dudaklarımı onunkilerin üzerine yerleştirip ışıldayan meşalelerle ve yaz gecesinin deniz esintisiyle çevrelenmiş evin önünde dururken tatlı tadına varmak için uğraştım. Benim için açılsın diye ikna ettim ve elbette dudaklarını araladı. Kadınımın tadına güzelce, uzunca ve adam akıllıca bakarken, en başından beri onunla birlikteyken yapıp durduğum gibi ona sahip olduğuma dair hak iddia ediyordum. Karım.

Kitabın Adı: Yalnızlık Şarabı
Yazar: Irene Némirovsky
Baskı Tarihi: Şubat 2010
Sayfa Sayısı: 320
İSBN: 9786054263431
Kitabın Türü: Roman, Edebiyat
Orijinal Adı: Le Vin Solitude
Çeviri: Can Utku
Dil: Türkçe
Yayınevi: Pegasus Yayınları

Kategoriler;
Edebiyat / Romantik Aşk

TIKLA İNDİR

(Not: İndirmek İçin Tıkladığınızda; 5 Saniye Bekleyip Reklamı Geç'e Tıklayıp İndirebilirsiniz)


Yalnızlık Şarabı - irene Nemirovsky ePub PDF e-Kitap indir TIKLA!
Bize en büyük desteği yorum yaparak sağlayabilirsiniz.
Ayrıca paylaş butonlarını kullanmayı ve kırık linkleri bize bildirmeyi unutmayın